Rusya: Kerry iyi incelesin

Rusya: Kerry iyi incelesin

Rusya: Kerry iyi incelesin
Rusya’dan yapılan açıklamada Amerika’nın Suriye’nin ‘uçuşa yasak bölge’ önerine yanıt geldi.

Ayrıca Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov Kerry’nin verileri iyi değerlendirilmesigerektiğini belirtti.

Kerry’nin Suriye ile ilgili açıklamalarını değerlendiren Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov’a göre, Suriye’de Rus ordusu dahil tüm hava güçlerinin belirli bölgelerde uçuşlarını durdurması şeklindeki önerisinin ‘işleme şansı yok.’ ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye’de kilit noktalarda tüm uçakların uçuşunun yasaklanması gerektiğini söylemişti. Suriye’de uçuşa yasak ‘güvenli bölge’ kurulması fikri, Türkiye tarafından Mayıs 2013’ten bu yana öneriliyordu.

Sputnik Türkiye’nin haberine göre Ryabkov “Bu şema, ABD ve diğer aktörler, sorununun çözümünün savaştan geçtiğine emin olan yapıların güç kullanmamasını sağlayana kadar uygulanabilecekmiş gibi görünmüyor” dedi.

Öte yandan Rusya’nın, ABD ile üzerinde mutabık kaldıkları Suriye anlaşmasından çıkmadığını vurgulayan Ryabkov şöyle konuştu: “Tam tersine, biz göre son günlerdeki gelişmeler bu anlaşmanın çok gerekli olduğunu gösterdi” ifadelerini kullanan Ryabkov, “Ne yazık ki bu anlaşmaya karşı olan –belki bu anlaşmaya düşman olan da denebilir– pek çok taraf var. Bu anlaşmanın bir dizi yapı tarafından sabote edilmesini endişeyle izliyoruz.”

‘BU ANLAŞMADAN BAŞKA BİR ALTERNATİF YOK’

Halep yakınlarında BM yardım konvoyuna, Deyr ez Zor’da ise Suriye ordusu mevzilerine yönelik saldırıların, Rusya-ABD anlaşmasının gerçekleştirilme şansını azalttığını belirten Ryabkov, “Fakat başka bir alternatif yok. Bu belgede yazanların alternatifi olmadığını düşünüyoruz” diye konuştu. Anlaşma metninin dengeli ve Suriye’de ‘sonu gelmeyen trajedilerin gerçekleştiği bu kriz döneminde yapılabileceklerin en fazlası’ olduğunu kaydeden Ryabkov, Washington’ın anlaşmadaki yükümlülüklerini hâlâ yerine getiremediğini de belirtip buna örnek olarak, ABD’nin, Suriye’de ‘ılımlı’ olarak tanımladığı muhalifleri terörist gruplardan ayıramıyor olmasını gösterdi. Ryabkov ayrıca, ABD liderliğindeki koalisyonun Deyr ez Zor’da Suriye ordusu mevzilerine hava saldırısı düzenlemiş olması için de ‘anlaşmanın temeline doğrudan darbe’ ifadelerini kullandı.

‘KERRY İYİCE İNCELEMEDEN BÖYLE ŞEYLER SÖYLEYEMEZ’

Kerry’nin BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada Halep yakınlarında saldırıya uğrayan yardım konvoyu konusunda Rusya’yı suçlamasına da değinen Ryabkov, şunları söyledi: “Pentagon yetkilileri yardım konvoyuna Rus hava güçlerinin saldırdığını gösteren kanıtlara sahip olduğunu iddia ediyor. Buna kesinlikle karşı çıkıyoruz. Nesnel veriler incelenmeden ve diğer ihtimaller değerlendirilmeden böyle ileri giden açıklamalar yapılması kabul edilemez. Kerry iyice incelenmeden böyle şeyler söyleyemez.”

Ryabkov, Ahrar’uş Şam ve Ceyş’ül İslam gruplarının Rus hava güçleri tarafından ‘meşru hedefler’ olarak görülüp görülmediği şeklindeki soruya da “Bu grupların herkes tarafından terörist olarak kabul edilen yapılarla birbirlerine karıştığını görüyoruz. Terörle mücadele bizim için hâlâ kilit bir görev. Bu nedenle bu alanda hiçbir seçeneği dışlamıyorum” yanıtını verdi.

HÜRRİYET

Leave a Reply